Video – Slujba Sinodiconului Ortodoxiei la Manastirea Adormirea Maicii Domnului Bucuresti – 2019

1729

Sinodul local din Constantinopol din anul 842, întărind hotărârile dogmatice ale Sinodului al VII-lea A-toată-lumea, a înfiinţat sărbătorirea anuală a biruinţei Ortodoxiei asupra eresurilor. Sfântul Metodie, Patriarhul Constantinopolului, aflat în fruntea acelui Sobor, a alcătuit cu acest prilej o rânduială deosebită de proslăvire a Dreptei Credinţe.

Odată cu răspândirea credinţei celei curate a ortodoxiei, această rânduială s-a înrădăcinat în întreaga Împărăţie a Răsăritului Creştinesc, iar această pravilă începu să se săvârşească pretutindeni în întâia duminică a Postului Mare sub numele de „Rânduiala slujbei din Duminica Ortodoxiei” mai întâi de către arhiereii eparhiilor în catedrale, ca apoi, câştigând norodul spre buna învăţăturăşi înţelepţire, a ajuns a fi săvârşităşi de parohiile bisericilor şi de stareţii mănăstirilor.

DE TINE SE BUCURA TOATA FAPTURA –
Corul Manastirii Adormirea Maicii Domnului din Bucuresti