Acasă Sfantul Sinod Preasfințitul Episcop Iosif Botoșăneanul

Preasfințitul Episcop Iosif Botoșăneanul

1836
PS Iosif Botosaneanul

Preasfinţitul Episcop Iosif Botosaneanul, s-a nascut in data de 3 februarie 1971, in localitea Slatina din judetul Suceava, intr-o familie numeroasa de oameni gospodari, iubitori de Dumnezeu, fiind al saptelea fiu intre cei saptesprezece frati.

In anul 1990, la varsta de 19 ani, in ziua praznicului Intampinarii Domnului, tanarul Mihail este primit in obstea monahala a Manastirii Slatioara, iar in 1993 este tuns in monahism, primind numele de Iosif.

La scurta vreme, este hirotonit ierodiacon, pentru ca 2 ani mai tarziu, in 1995, sa fie hirotonit ieromonah, pe seama Manastirii Slatioara, unde va fi preot-slujitor pana in anul 2002. In acest an, este numit staret al Manastirii Dornelor, unde va reconstrui aproape din temelii tot asezamantul monahal (biserica avand hramul “Sfintii Parinti de la Soborul I Ecumenic de la Niceea”, blocul de chilii si cladirile-anexe).

La data de 16/29 octombrie 2004, este ridicat la vrednicia de arhiereu-vicar in Sfantul Sinod al Biserici Ortodoxe de Stil Vechi din Romania, primind titlul de “Botosaneanul”.