Acasă Sfantul Sinod Preasfințitul Episcop Antonie Băcăoanul

Preasfințitul Episcop Antonie Băcăoanul

3663
PS Antonie Ploiesteanul

Preasfinţitul Episcop Antonie Băcăoanul, s-a nascut in data de 08.06.1974 in judetul Bacau, din parintii Vasile si Eugenia Tataru. Copilaria si-o petrece in satul Ciuturesti – comuna Secuieni judetul Bacau.

Fiind atras de viata monahala datorita catorva parinti din Manastirea Cucova pe care i-a cunoscut inca din copilarie, acesta, la varsta de numai 16 ani (anul 1990) intra in Manastirea Cucova. La 4 ani de la intrarea in viata monahala, ascultand de indemnul monahilor virtuosi ai manastirii efectueaza serviciul militar.

Peste 1 an, (anul 1995) imediat dupa satisfacerea stagiului militar, revine in manastirea, fiind tuns in monahism in data de 25 iunie de catre PS Pahomie – staretul de atunci al Manastirii Cucova, renuntand la numele de botez (Vasile) in favoarea celui primit la calugarie – Antonie, conform randuielilor monahale.

Pe data de 11.12.1995 la 6 luni de la calugarie, este hirotonit diacon, iar dupa 4 ani (22.02.1999) este ridicat la treapta preotiei. De la varsta de 27 de ani plineste functia de ajutor de staret al Manastirii Sfanta Treime – Cucova.

La varsta de 30 de ani, in data de 1.10.2004, pentru merite deosebite, dar mai ales pentru inalta viata monahala pe care acesta o ducea, este sfintit arhiereu de catre Sfantul Sinod sub obladuirea IPS Vlasie Mogarzan, primind apelativul de PS Antonie Băcăoanul.