Acasă Sfantul Sinod Preasfinţitul Episcop Dionisie Gălățeanul

Preasfinţitul Episcop Dionisie Gălățeanul

6196
PS Dionisie Galateanul

Preasfinţitul Episcop Dionisie Galateanul, imbratiseaza viata monahala din tanara varsta. La 1 martie, 1985 Dumnezeu ii calauzeste pasii spre Manastirea Slatioara, in vremea cand, actualului mitropolit al Bisericii noastre, I.P.S. Vlasie Mogarzan, indeplinea functia de staret.

Nascut in localitatea Salcia, jud. Galati, din parinti bine-credinciosi, primeste o aleasa educatie duhovniceasca, devenind vlastar bun al bisericii, inzestrat cu iubire de Dumnezeu si frica de pacat. In timpul studiilor medii si gimnaziale, pe langa activitatea cotidiana, mai practica si cantarile psaltice.

Dupa integrarea sa in viata monahala de la Slatioara, vreme de doi ani, petrece ca frate de manastire, dupa care i se da fesul calugaresc si rasa. Putin mai tarziu va fi tuns in monahism, de catre I.P.S. Mitropolit Silvestru, primind numele de monahul Dionisie. Pentru evlavia sa fata de Biserica, capacitatile spirituale si indeplinirea cu supunere a poruncilor mai marilor manastirii, in anul 1991 este hirotonit diacon de catre I.P.S. Mitropolit Silvestru, in ziua praznuirii Izvorului Tamaduirii, hramul manastirii Bradatel-Suceava.

Doar patru ani mai tarziu i se incredinteaza sarcina de a intemeia un schit de calugari, in localitatea Chilia Veche din Delta Dunarii. Pleaca singur din manastirea Slatioara, increzator in mila lui Dumnezeu, Care-i va fi alaturi si de data aceasta. Din propria marturisire putem afla ca pentru inceput, drept adapost, vreme de cateva luni, i-a folosit o casa parasită, pana cand cu binecuvantarea lui Dumnezeu si ajutorul localnicilor a pus bazele unei biserici si a unui bloc de chilii. In anul 2004, in ziua de Sfantul Pimen cel Mare, este hirotonit preot, pe seama Bisericii cu hramul „Sf. Atanasie al Athonului” din localitatea Chilia Veche, dupa care urmeaza acordarea distinctiei de arhimandrit si hirotesia de duhovnic.

Printre localnicii din Chilia Veche petrece vreme de treisprezece ani, strangand în jurul lui un numar de treisprezece ucenici. In anul 2007 la apelul Sfantului Sinod al Bisericii nostre, parintele arhimandrit Dionisie este hirotonit episcop cu titlul de Galateanul. In prezent resedinta episcopala se afla la manastirea Sfanta Treime din Galati. Si astazi povesteste cu patos despre primul Paste petrecut in Delta Dunarii, cand localnicii, neavand preot, scoteau pe iarba, in zori de zi, pasca, cozonac si oua rosii pentru a cadea peste ele roua din cer. Si asa, considerau ei, primeau binecuvantare de la Dumnezeu chiar si in lipsa preotului.