Acasă Sfantul Sinod Preasfinţitul Episcop Evloghie Sibianul

Preasfinţitul Episcop Evloghie Sibianul

7510
PS Evloghie Sibianul

Preasfinţitul Episcop Evloghie Sibianul (Nica) s-a nascut in luna decembrie a anului 1973, in orasul Falticeni. Aici va urma cursurile gimnaziale, apoi Liceul Teoretic „Nicolae Gane”, in cadrul clasei cu specializarea Matematica-Fizica.

Dupa absolvirea liceului, in anul 1992, este admis ca student la Facultatea de Fizica Atomica din Bucuresti-Magurele. In cel de-al doilea an de facultate (in iarna anului 1994), este primit ca frate incepator in obstea monahala a Manastirii Adormirea Maicii Domnului din Bucuresti (cartierul Militari), sub indrumarea duhovniceasca a parintelui arhimandrit Flavian Bargaoanu (in prezent, episcop de Ilfov).

Aici va fi tuns in monahism in anul 1996, dupa care, in anul 1997, in Duminica inchinata Sfintei Cruci (a treia duminica din Postul Mare), va fi hirotonit ierodiacon, pe seama manastirii de metanie. Tot in acest an, isi va incheia studiile, sustinand lucrarea de diploma si examenul de licenta, pentru care va obtine note maxime.

Dupa aceasta, primeste o bursa de studii aprofundate in fizica nucleara, la Universitatea Cambridge din Anglia, insa, la sfatul parintelui sau duhovnicesc, va refuza aceasta oferta, dorind sa isi continue viata monahala ca si chemarea de slujitor al Bisericii Ortodoxe de Stil Vechi. Urmeaza apoi hirotonia ca preot si hirotesia intru duhovnic, in anul 1997, dupa care este trimis cu ascultarea de a intemeia un asezamant monahal in localitatea Selimbar, de langa orasul Sibiu.

Aici va aduna o mica obste monahala, impreuna cu care va pune temelia bisericii mari, ridicata in cinstea Maicii Domnului si a Sfantului sau Acoperamant (praznuit la 1 octombrie), a paraclisului, a blocului de chili si a celorlalte cladiri anexe, aflate in faza de construire. In anul 2005, in ziua Adormirii Maicii Domnului (15/28 august), este ridicat la vrednicia de arhimandrit, iar in ziua de 6/19 noiembrie, în ziua praznuirii Sfântului Ierarh Pavel Marturisitorul, Arhiepiscopul Constantinopolului, este hirotonit episcop-vicar in Sfantul Sinod al Bisericii Ortodoxe de Stil Vechi din Romania, primind titulatura de „Sibianul”.