Acasă Sfintii Parinti Sf. Paisie de la Neamţ – Cuvânt de tunet împotriva ereziei catolice...

Sf. Paisie de la Neamţ – Cuvânt de tunet împotriva ereziei catolice si a uniaţiei

1694
Sfantul Paisie de la Neamt

Duhul Sfant ce din Unul Tatal purcede si pe Fiu se odihneste – de catre raucredinciosii ramleni, in doua inceputuri defaimator este impartit. Vazand pentru acea ratacire a lor suspinul sufletului tau, sa patrund in inima ta cu taina darului Sau, pentru aceasta, pe noi smeritii si gresitii, dar pravoslavnici fii ai Sfintei Biserici de Rasarit, a ne intreba ca pentru rau mirositorul, mai mult inca de suflete pierzatorul venin al ratacirii ramlenesti (n.n.-latine; Ram = Roma) ce vatama sufletul vostru sa va descoperim cu cuvantul saraciei mintii noastre.

Chemand noi inca pe datatorul de intelepciune Dumnezeu, ca sa ne dea noua cuvant intru invederarea ademenirii ramlenesti, foarte pe scurt aceassta va infatisam (…) ca in aceasta prapastie a iadului pierzaniei a impins vicleanul diavol regiunile polone ale noilor glasuri, precum mai jos se instiinteaza ce este Unia, si in batjocura zic: „Poate fi asa ca atata multime nenumarata de oameni va muri, aflandu-se in Unie?” vai de inselaciunea si pierzania lor! Unde i-a impins pe ei diavolul? In prapastia clevetirii impotriva lui Dumnezeu.

Zice Apostolul: „Unul este Dumnezeu, una este credinta, unul este Botezul”, iar ei pe Dumnezeu il fac de doua credinte. Nu a prapadit oare Dumnezeu toata lumea pentru faradelege? Nu a prapadit oare Dumnezeu Sodoma si Gomora pentru sodomism? Atunci cum pe acestia ii va cruta pentru erezie? Nu va fi aceasta! Cum poate intunericul a fi lumina? Sau diavolul cum poate fi Dumnezeu?

De aceea si uniatii, cum pot fi partasi mantuirii, daca s-au instrainat de Darul Sfantului Duh, cu slugarnicie hulit de ei? Si s-au dezlipit de la Sfanta Soborniceasca si Apostoleasca Biserica a Rasaritului intemeiata pe piatra de capatai Hristos si pe marturisirea ortodoxa a Sfintilor Prooroci si Apostoli, si s-au zidit pe staulul cel ramlenesc, intemeiat pe nisipul inselaciunii, a carui prabusire va fi mare chiar pana la tartarul iadului.

Ce este, dar, Uniatia?

Unia este o aschie desprinsa de la Sfanta Biserica a Rasaritului si unita cu necredincioasa, ca sa nu-i zic biserica ramleneasca (n.n. – catolica). Unia este inselaciunea diavolului, ce-i vaneaza pe cei nesocotiti intru pierzanie. Unia este un lup rapitor de suflete in piele de oaie. Unia este veninul aducator de moarte in chip de miere, ce pierde sufletele. Unia este mladita inainte-mergatoare a antihristului, ce ademeneste cu magulire pe cei mai nestiutori intru pierzanie. Unia este prapastia iadului pentru cei ce nu au parte de cuget. Unia este Iuda, ce cu lingusitorul sarut a vandut Credinta Pravoslavnica.

Si ce sa vorbim mai mult? Unia este ca si ramlenii (n.n. – catolicii) eretici. Cum dar uniatii nu sunt ramleni, cand toate dogmele Credintei Ortodoxe le-au calcat in picioare si pe cele ramlenesti le-au adoptat, zicand cu nerusinare, precum ca Duhul Sfant purcede si de la Fiul? Si papei de la Roma, adevaratului eretic de s-a preamarit si s-a inaltat mai mult decat toata fiinta zidirii si s-a asemuit pe sine cu Dumnezeu si care zice: „Precum ca eu nu pot nici cu cuvantul, nici cu fapta, nici cu gandul sa gresesc niciodata”, aceluia i se inchina si, in loc de Hristos, pe el capetenia bisericii il au.

O, ticalosilor si de toate impatimiti! Cine din fapturile zidite de Dumnezeu nu a gresit? Nu a fost oare izgonit din ceruri satana pentru trufia sa? Nu a gresit oare si cel dintai om zidit, Adam? Unuia Dumnezeu numai nu ii este nu putinta sa greseasca. Prin aceasta si minte Papa de la Roma ca nu poate sa greseasca, ci a si gresit si intotdeauna greseste prin trufia sa diavoleasca, din care inca si in felurite erezii a cazut. Si precum satana din ceruri, asa si el, de la Sfanta Biserica Ortodoxa a Rasaritului alungat a fost, si ca un madular putred si duhnind de erezie, de la trupul implinirii crestinilor ortodocsi a fost taiat si intru vesnica anatema a fost soborniceste dat de catre cele patru Scaune Apostolicesti ale Patriarhilor.

Atunci cum de uniatii (greco-catolicii) nu sunt eretici ca si ramlenii? Nu defaimeaza oare si aceia ca si papa, zicand precum ca Duhul Sfant de la Tatal si de la Fiul purcede, care este cea dintai si cea mai de seama mai mult decat toate erezia ereziilor. Pentru ca este cugetarea lor pentru Unul Dumnezeu in Treime rea si nedreapta si potrivnica Sfintei Scripturi, si intru aceasta este deopotriva cu cea a lui Arie si cu toti ceilalti eretici.

Si, daca inca cineva marturiseste astfel precum ca de la Tatal si de la Fiul Duhul Sfant purcede, pentru acela nu este nadejde catre mantuitre chiar daca inca si toate lui Hristos le-ar indeplini, chiar daca inca si pe morti i-ar invia, intrucat cu rea slava defaimeaza Duhul Sfant si doua pricini socoteste a fi in Dumnezeire, una a Tatalui si alta a Fiului.[…]

Cat pentru alte rataciri si erezii ramlenesti, ce se cuvine de acum si sa vorbim, ca si cu toate ereziile cele ramlenesti s-au amestecat si cu ele se unesc si uniatii precum sufletul de trup. Si cum le va fi lor nadejdea de mantuire? Nicidecum.

Sfantul Paisie de la Neamt, Cuvinte si scrisori duhovnicesti I, 1998, p. 65-68